Są w domu miejsca, do których wałek nie jest w stanie dotrzeć. W takich sytuacjach potrzebne będą bardziej precyzyjne narzędzia. W co należy zaopatrzyć się przed rozpoczęciem malowania, aby nagle nie okazało się, że nie mamy czym domalować trudno dostępnych zakamarków?
Oprócz zaopatrzenia się w odpowiednia narzędzia do malowania, warto również pamiętać, że niezależnie od tego, na jakich powierzchniach pracujemy, zawsze powinniśmy uzbroić się w odpowiednie akcesoria chroniące je przed zachlapaniem farbą. W drugiej części artykułu podpowiadamy, które produkty najlepiej się do tego przydadzą.
Co wybrać?
Krzywizny grzejnika i ściana za nim, zagięcia wokół okien, drzwi, kinkietów, włączników czy gniazdek elektrycznych, a także narożniki i wszelkiego rodzaju wnęki – w malowaniu wszystkich tych miejsc kończy się przydatność tradycyjnego wałka. Tym bardziej też nie sprawdzi się malowanie natryskowe. Aby precyzyjnie pokryć farbą te i inne zakamarki, których nie brakuje w całym domu, potrzebujemy mniejszych narzędzi do malowania. Najlepiej sprawdzi się komplet kilku niewielkich pędzli i pędzelków w różnych rozmiarach, które pozwolą nam dotrzeć do najtrudniej dostępnych zagięć i szczelin. Pamiętajmy, że do malowania trudniej dostępnych miejsc może przydać się również mniejszy wałek – warto zaopatrzyć się w niego oprócz standardowego, większego modelu. W skrzynce malarza pokojowego nie powinno również zabraknąć specjalnego wałka do malowania narożników.
Dzięki wszystkim wymienionym narzędziom malowanie trudno dostępnych zakamarków w mieszkaniu stanie się zupełnie proste. Jeszcze jedna rada: dobry sposobem na precyzyjne malowanie trudno dostępnych miejsc jest nanoszenie na malowaną powierzchnię odpowiedniej ilości farby – tak, aby uniknąć zacieków i niekontrolowanych chlapnięć. Możemy w tym celu nakleić na otwartą puszkę z farbą pasek taśmę malarską, od krawędzi do krawędzi – tak, aby taśma znajdowała się nad taflą farby znajdującej się w puszce. Delikatnie dotykając pędzlem taśmy, możemy pozbyć się nadmiaru farby z pędzla.
Folia malarska i taśma maskująca – nieocenieni pomocnicy przy precyzyjnym malowaniu pomieszczeń
Jak wspomnieliśmy na początku, przygotowując się do malowania pomieszczenia, warto zadbać o to, aby jak najlepiej zabezpieczyć te powierzchnie, które nie powinny mieć kontaktu z farbą. Do tego przyda się taśma maskująca i folia ochronna. Wiadomo jednak, że taśma taśmie nierówna, podobnie jak przypadku folii ochronnych. Dwa produkty marki tesa® znakomicie sprawdzą się na wielu różnych powierzchniach i przy użyciu praktycznie każdej farby.
Z trudno dostępnymi miejscami sąsiadują niekiedy delikatne powierzchnie, które należy traktować z większą ostrożnością. Jeżeli mamy do czynienia z gładkimi lub lekko teksturowanymi powierzchniami – na przykład tapetą, delikatną okładziną ścienną lub powierzchnią pokrytą lakierem – do ich ochrony najlepiej sprawdzi się różowa taśma maskująca tesa® Professional PV1 Precision Mask® Sensitive o wymiarach 50 m x 25 mm. Produkt umożliwia precyzyjne malowanie dzięki bardzo cienkiej taśmie papierowej z krepy i nowoczesnemu klejowi akrylowemu, który jest wyjątkowo delikatny, a jednocześnie skutecznie zapobiega podciekaniu farby i zanieczyszczeniu powierzchni, która powinna pozostać nietknięta. Taśma maskująca tesa® Professional PV1 Precision Mask® Sensitive przy swojej delikatności jest jednocześnie wysoce odporna na rozdarcie.
Znakomitym rozwiązaniem „2 w 1” będzie wysokiej jakości malarska folia ochronna tesa® Easy Cover® Economy. Wykonano ją z tworzywa HDPE, która zapobiega przenikaniu farby i dodatkowo przymocowano wzdłuż jednej z jej krawędzi samoprzylepną taśmę malarską tesa®. Produkt nie tylko skutecznie chroni ściany, meble i inne przedmioty przed zabrudzeniem farbą, ale również pozwala uzyskać precyzyjne krawędzie kolorów. Folia w połączeniu z taśmą jest przy tym niezwykle łatwa w użyciu. Można ją wygodnie przyciąć do pożądanego rozmiaru, zaś usunąć – bez pozostawiania żadnych śladów.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-malowac-trudno-dostepne-miejsca